By continuing to use our site, you consent to using cookies. We use cookies to improve your experience on our site and to show you content that is relevant and helpful. To find out more, read our updated privacy policy.

Calendar

  • Event Categories


  1. Sun
  2. Mon
  3. Tue
  4. Wed
  5. Thu
  6. Fri
  7. Sat
  1. 29
  2. 30
  3. 1

    Social Responsibility Retreat

    LS Lloyd House 1st Floor Conference Room
    Annual Retreat for Social Responsibiltiy Committee and Essential Partners
    Contact: KiKi Davis

    St. Lawrence University

    Representative: Lyndsay Malcomb

    Soccer Girls Varsity - Game Flint Hill School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Tennis Girls Varsity - Game Stone Ridge School of the Sacred Heart - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    Volleyball Girls JV - Game Connelly School of the Holy Child - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium

    Soccer Boys JV - Game Bullis School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    Volleyball Girls Varsity - Game Connelly School of the Holy Child - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium
  4. 2

    LS X Day

    theme:
    Dive into Deeper Learning

    Denison University

    Representative: Ryan Motevalli-Olliner

    Colgate University

    Representative: Michelle Jeong

    Lafayette College

    Representative: Bri Braswell

    CANCELLED - Soccer Boys MS Red - Game Landon School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    CANCELLED - Tennis Girls MS Red - Game Flint Hill School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    Football Boys MS - Game Flint Hill School, Maret School, Sidwell Friends School - Home

    The St. James Sports and Active Entertainment Center

    Volleyball Girls MS - Game Saint Ann Catholic School - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium

    RESCHEDULED - Soccer Girls Varsity - Game Flint Hill School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    US College Financial Aid Night

    Upper School Dining Hall
  5. 3

    8th Grade Class Trip

    University of Southern California

    Representative: Hillary Higgins

    Saint Mary's College

    Representative: Claire Miller

    Blessing of the Animals

    Lower School Macan Field

    Tennis Girls JV - Game Episcopal High School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    Soccer Boys JV II - Game Georgetown Preparatory School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    Soccer Boys Varsity - Game Georgetown Preparatory School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Seminary Hill Cup US Girls Athlete Dinner Celebration

    Upper School Dining Hall
  6. 4

    8th Grade Class Trip

    Long Island University

    Representative: Dennis O'Hara

    Randolph Macon College

    Representative: Eric Snader

    Field Hockey Girls MS Red - Game Potomac School - Home

    Playing fields Middle School Field

    Tennis Girls Varsity - Game Episcopal High School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    Volleyball Girls JV - Game Episcopal High School - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium

    Field Hockey Girls JV - Game Episcopal High School - Home

    Playing fields Upper School Lacrosse Field - Upper Grass

    Soccer Girls JV - Game Episcopal High School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    Soccer Girls Varsity - Game Episcopal High School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Field Hockey Girls Varsity - Game Episcopal High School - Home

    Playing fields Upper School Moss Football Field

    Volleyball Girls Varsity - Game Episcopal High School - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium
  1. 6
  2. 9

    Rhodes College

    Representative: Mac Trammell

    Dartmouth College

    Representative: Kate Domin

    Roanoke College

    Representative: Josh Wolinski

    Syracuse University

    Representative: Denny Nicholson

    Field Hockey Girls MS Green - Game Flint Hill School - Home

    Playing fields Middle School Field

    Tennis Girls MS Red - Game Stone Ridge School of the Sacred Heart - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts
  3. 10

    George Mason University

    Representative: Eva Bramesco

    Muhlenberg College

    Representative: Kenyamo McFarlane

    MS - Faculty flu shots

    MS Library conf. room

    Soccer Girls MS - Game Potomac School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    Volleyball Girls MS - Game Potomac School - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium

    CANCELLED - Tennis Girls JV - Game Holton-Arms School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    Tennis Girls Varsity - Game Maret School - Away

    Rock Creek Park Tennis Center

    Soccer Girls Varsity - Game Sidwell Friends School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Volleyball Girls Freshman - Game Bishop O'Connell High School - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium
  4. 11

    Kenyon College

    Representative: Jay Bonham

    Football Boys Varsity - Game Landon School - Home

    Playing fields Upper School Moss Football Field

    Soccer Boys Varsity - Game Landon School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    MS - Middle School Social

    MS
    Contact: Jon Japha

    US Kaleidoscope Music Concert

    Upper School Chapel/Performing Arts Center
    Our Upper School band, orchestra, chorus and jazz ensemble students share their music.
  1. 15

    Randolph College

    Representative: Caleb Shockley

    University of Kentucky

    Representative: Erica Shipley

    Nova Southeastern University

    Representative: Chris Rogers

    James Madison University

    Representative: Chris Carlberg

    High Point University

    Representative: Melissa Blakeney

    Reed College

    Representative: Paapa hMensa

    Wofford College

    Representative: Kelley Fitzgerald

    Soccer Boys Varsity - Game St. Albans School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Tennis Girls JV - Game Madeira School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts
  2. 16

    FULL - Admission Group Tour for Future JK/K/1st Grade Parents

    Lower School Lloyd House; Lower School Campus
    WE ARE AT CAPACITY FOR THIS DATE. 

    US Senior Portraits

    CANCELLED - Soccer Boys MS White - Game Sidwell Friends School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    CANCELLED - Tennis Girls MS Green - Game Sidwell Friends School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    CANCELLED - Soccer Boys JV II - Game St. Albans School - Home

    Playing fields Middle School Field

    CANCELLED - Soccer Girls JV - Game Potomac School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    Field Hockey Girls Varsity - Game Flint Hill School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Volleyball Girls Freshman - Game Bishop Ireton High School - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium

    Field Hockey Girls JV - Game Flint Hill School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf
  3. 17

    Drexel University

    Representative: Kevin Murray

    University of Lynchburg

    Representative: Will Stratton

    Washington College

    Representative: Hana Albrecht

    Notre Dame

    Representative: Bri Prusakowski

     

    Mercer University

    Representative: Abbie Paris

    Virginia Commonwealth University

    RepresentativeL Jazmin Montano Aguilar

    Christopher Newport University

    Representative: Ashley Hutcheson

    Hollins University

    Representative: Tristin Kitts

    Furman University

    Representative: Jillian Newton

    Field Hockey Girls MS Green - Game Holton-Arms School - Home

    Playing fields Middle School Field

    Sherley Osgood Keith New Faculty Workshop

    US STEAM Lab
    New Faculty & Administrator Workshop

    CANCELLED - Soccer Girls Varsity - Game Oakcrest School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf
  4. 18

    Oberlin College

    Representative: Rhett Rybarczyk

    College of the Holy Cross

    Representative: Laura Boyle

    Temple University

    Representative: Hallie Lupinski

    St. John's University (NY)

    Representative: Christine Perault

    Classic Saints Society Alumni Luncheon

    LS Lloyd House
    SAS and SSS alumni from the classes of 1969 and before are invited to lunch and remarks by Head of School, Kirsten Adams.

    Xavier University

    Representative: Erin Melody

    Soccer Boys JV II - Game - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Soccer Boys Varsity - Game Bullis School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Tennis Girls Varsity - Game National Cathedral School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    Homecoming and Reunion Alumni Reception

    The Alexandrian
    All alumni classes 1931-2014, current faculty, and former faculty are invited to attend this Homecoming/Reunion Weekend reception. 
  5. 19

    Field Hockey Girls JV - Game Foxcroft School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    APT Fall Family Festival

    Upper School Campus

    Field Hockey Girls Varsity - Game Foxcroft School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Football Boys Varsity - Game St. Albans School - Home

    Playing fields Upper School Moss Football Field

    US Homecoming Dance

    US Homecoming Dance
  1. 20
  2. 21

    Sweet Briar College

    Representative: Beth Clarke

    Auburn University

    Representative: Clayton Ann Halla

    Vanderbilt University

    Representative: Allison Key

    DePauw University

    Representative: Ben Hatchett

    Purdue University

    Representative: Barbara Bower

    UC Davis

    Representative: Leticia Garay

    Clemson University

    Reprsentative: Morgan Rutland

    University of Miami

    Reprsentative: Daniela Garcia Estrella

    College of Charleston

    Representative: Rebecca Drewry

    Rochester Institute of Technology

    Representative: Mariah Giardino

    Soccer Boys MS Red - Game Flint Hill School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Soccer Girls MS - Game Langley School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    Tennis Girls MS Green - Game Potomac School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    Volleyball Girls MS - Game Flint Hill School - Away

    Flint Hill Lower/Middle School

    Soccer Girls JV - Game Connelly School of the Holy Child - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    Soccer Girls Varsity - Game Connelly School of the Holy Child - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Volleyball Girls JV - Game Flint Hill School - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium

    Saints Athletics Club Meeting

    Upper School Wills Library
  3. 22

    University of Michigan

    Representative: Jody Gore

    College of Wooster

    Representative: Cathy Finks

    Shenandoah University

    Representative: Andy Woodall

    Centre College

    Representative: Clay Taylor

    Claremont McKenna College

    Representative: Megan Latta

    Boston University

    Representative: Tom Cassaro

    Soccer Boys JV - Game Georgetown Preparatory School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    Tennis Girls JV - Game St. Andrew's Episcopal School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    Field Hockey Girls Varsity - Game Stone Ridge School of the Sacred Heart - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Field Hockey Girls JV - Game Stone Ridge School of the Sacred Heart - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Family Math Night

    Lower School Daniel Gym
  4. 23

    Merrimack College

    Representative: Jessica Dumais

    FULL - Admission Group Tour for Future Early Saints and JK-1st Grade Parents

    Lower School Lloyd House; Lower School Campus
    WE ARE AT CAPACITY FOR THIS DATE. 

    Rice University

    Representative: Jessica Sibbing

    Colby College

    Representative: Liam Wallace

    Pitzer College

    Representative: Duanduan Hsieh

    Middlebury College

    Representative: Michelle Nelson

    Pomona College

    Representative: Joel Hart

    Field Hockey Girls MS Red - Game Edlin School - Home

    Playing fields Middle School Field

    Soccer Boys MS White - Game Washington International School (WIS) - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf
  5. 24

    LS Morning Math

    Lower School Sinclair Hall Library

    University of Colorado Boulder

    Representative: Zeni Whittall

    University of Mississippi

    Representative: Debbie Wesley

    Louisiana State University

    Representative: Marissa Torres

    University of Alabama

    Representative: Elizabeth Dugas

    Northeastern University

    Representative: Kate Brown

    University of Wisconsin

    Representative: Renee Koerner

    Football Boys MS - Game Potomac School - Home

    Playing fields Upper School Moss Football Field

    Tennis Girls Varsity - Game Flint Hill School - Home

    Playing fields Upper School Tennis Courts

    Soccer Girls JV - Game Georgetown Visitation - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Coffeehouse Night

    US Will's library
    Contact: Joe Wenger
  6. 25

    LS Professional Day - No School for Grades JK-5

    Lower School
    Faculty workdays are for faculty growth and development. There is no school for students on faculty workdays.

    MS Parent Teacher Conferences - No school grades 6-8

    Middle School
    Parent Teacher Conferences
    Contact: Josh Bauman

    MAESA Conference

    Lower School
    Mid-Atlantic Episcopal School Association (MAESA) is to strengthen the community, enhance
    the mission and promote the witness of Episcopal schools in the Mid-Atlantic region. Learn more about this year's MAESA Conference Program, hosted by SSSAS.

    Volleyball Girls JV - Game - Away

    Georgetown Day School

    Soccer Boys JV - Game Episcopal High School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf
  1. 27
  2. 29

    Radford University

    Representative: Guadalupe Sanchez

    Upper School Admission Office Information Night for Prospective Families

    Upper School CPAC (Chapel Performing Arts Center)
    Interested families will hear firsthand about the Saints experience from parents, administration and a panel of current students. Families will also have a chance to connect with faculty and current students from all subjects by visiting their information booth in an interactive forum.


  3. 30

    Bryant University

    Representative: Keyla Eusebio

    West Point

    US Main Building - College Counseling Office - College Of
    Art Sobers will be in the College Office Conference Room during lunch to talk with any students interested in West Point or any of the other service academies. 
    Contact: Tim Doyle

    Soccer Boys MS White - Game Maret School - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)

    Soccer Girls MS - Game Maret School - Home

    Playing fields Upper School Kelleher Field - Lower Turf

    Volleyball Girls MS - Game Langley School - Home

    Playing fields Upper School Goodwin Gymnasium
  4. 31

    LS X Day

    theme: How do communities celebrate together?

    University of Maryland, Baltimore County

    Representative: Caitlin Henry

    UC San Diego

    Representative: Michael Trask

    LS Halloween Parade

    Football Boys MS - Game St. Albans School - Home

    Playing fields Upper School Moss Football Field

    Soccer Boys MS White - Game Georgetown Day School (GDS) - Home

    Playing fields Thompson Field (baseball outfield)
  5. 1
  6. 2
Age 3-Grade 12 coed Episcopal day school in Alexandria, Virginia

Campuses

List of 3 items.

  • Lower School

    Age 3-Grade 5
    400 Fontaine Street
    Alexandria, Virginia 22302
  • Middle School

    Grades: 6-8
    4401 West Braddock Road
    Alexandria, Virginia 22304
  • Upper School

    Grades: 9-12
    1000 St. Stephen's Road
    Alexandria, Virginia 22304