By continuing to use our site, you consent to using cookies. We use cookies to improve your experience on our site and to show you content that is relevant and helpful. To find out more, read our updated privacy policy.

Athletics Office

Stephanie Koroma, CAA
Athletic Director for Girls
703-212-2776
 
Jeff Walrich, CAA
Athletic Director for Boys
703-212-2775

Dionna Jordan
Middle School Athletic Director
Administrative Assistant for Athletics
703-212-2866
 
Chip Phillips ‘10
Associate Athletic Director
703-212-2726
 
Vashon Winton
Assistant Athletic Director for
Equipment Management
703-212-2854

Athletic Trainers and Strength & Conditioning Coaches

Melanie Stanton, Ed.D., LAT, ATC
Head Athletic Trainer
Chair, Physical Education
703-212-2819
 
Patrick Frost, CSCS, LAT, ATC 
Middle School Athletic Trainer
703-212-2819

Victoria Galasso, NSCA-CSCS
Assistant Strength & Conditioning Coach
703-212-2700

Abigail Goldberg, NSCA-CSCS
Assistant Strength & Conditioning Coach
703-212-2700

Carl Johnson, NSCA-CSCS
Strength & Conditioning Coach
703-212-2909

Allyson Nagle, MS, LAT, ATC
Assistant Athletic Trainer
703-212-2819
 
Tom Sovocool, NSCA-CSCS
Assistant Strength & Conditioning Coach
703-212-2909

Upper School Fall Sports

Shawn Cotter
Head Coach, Cross Country
 
Dionna Jordan
Head Coach, Varsity Field Hockey
 
Alyssa Umberger,
Head Coach, JV Field Hockey
 
Bernard Joseph,
Head Coach, Varsity Football
 
Derek Johnson
Head Coach, JV Football
 
Josh McCave
Head Coach, Boys Varsity Soccer
 
Henry Rouse
Head Coach, Boys JV Soccer I

Tejas Patel
Head Coach, Boys JV Soccer II

Chris Arnold
Head Coach, Girls Varsity Soccer

Jessica Alonso
Head Coach, Girls JV Soccer

Jonathan Japha
Head Coach, Girls Varsity Tennis
 
Andrew Carr
Mandi Sapp,
Head Coaches, Girls JV Tennis
 
Nancy Nixon
Head Coach, Varsity Volleyball
 
Jennifer Forbes
Head Coach, JV Volleyball

Donald Hinton
Head Coach, Freshman Volleyball
 

Upper School Winter Sports

Mike Jones
Head Coach, Boys Varsity Basketball

Jeffrey Eaton
Head Coach, Boys JV Basketball

Ryan Noel
Head Coach, Boys Freshman Basketball

Calvin Crenshaw
Head Coach, Girls Varsity Basketball

Eric Hols
Head Coach, Girls JV Basketball

Scott Long
Head Coach, Ice Hockey

Evan Stiles
Head Coach, Swimming & Diving

Scott McLeod
Head Coach, Track & Field

Trae Humphreys
Head Coach, Wrestling

Upper School Spring Sports

Jim Supple
Head Coach, Varsity Baseball

Shyrone Palms
Head Coach, JV Baseball

Garry Burke, Jr.
Head Coach, Golf

Tim Dodds
Head Coach, Boys Varsity Lacrosse

Brian Dilley
Head Coach, Boys JV Lacrosse

Kathy Jenkins
Head Coach, Girls Varsity Lacrosse

Lindsay Minges
Head Coach, Girls JV Lacrosse

Stephanie Koroma
Head Coach, Varsity Softball

Amy Hurtuk
Head Coach, JV Softball

Kinde Taye
Head Coach, Boys Varsity Tennis

Sebastian Gluzman,
Head Coach, Boys JV Tennis

Scott McLeod
Head Coach, Track & Field
Age 3-Grade 12 coed Episcopal day school in Alexandria, Virginia

Campuses

List of 3 items.

  • Lower School

    Age 3-Grade 5
    400 Fontaine Street
    Alexandria, Virginia 22302
  • Middle School

    Grades: 6-8
    4401 West Braddock Road
    Alexandria, Virginia 22304
  • Upper School

    Grades: 9-12
    1000 St. Stephen's Road
    Alexandria, Virginia 22304